T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TRABZON / ARAKLI - Araklı Çankaya Yatılı Bölge Ortaokulu

Haberler

Ock

Sevda ÖZDEMİR TOPAL Öğretmenimiz koordinatörlüğünde 7. Sınıflarımız Ebru Sanatıyla tanıştılar ve de bütün 7. Sınıflarımız kendi kendilerine Ebru sanatını icra etme şansına nail oldular. Bu, öğrencilerimiz için güzel bir fırsat oldu.

Sevda Öğretmenimiz yapılan  bunca sanatı  sergilemek istedi. Teşekkürler Sevda Öğretmenim;

Bu güzel şölen için,

Öğrencilerimize vesile olduğun için. 

Ock

5. , 7. ve 8. sınıflarımız arasında bilgi yarışması düzenledik.

5. Sınıflarımızdan en çok doğru cevabı olan sınıfımız 5/A Sınıfı,

7. Sınıflarımızdan en çok doğru cevabı olan sınıfımız 7/C Sınıfı,

8. Sınıflarımızdan en çok doğru cevabı olan sınıfımız 8/A Sınıfı olmuştur.

Sonuç olarak bütün öğrencilerimiz bazen doğru cevaplara bazen de yanlış cevaplara ulaşmıştır.

Ne demiş Cahit ZARİFOĞLU;

"Bilirim aydınlık için karanlık da gerekli"

Biz de bilmeliyiz ki DOĞRULAR için de bazen YANLIŞLAR gerekli.

Bütün öğrencilerimizi Bilgi yarışmasına katılma cesaretlerinden ve de sınıflarını en iyi şekilde temsil ettiklerinden ötürü tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Yarışmayı düzenleyen, emeği geçen öğretmenlerimize ve de Jüri üyelerimize katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz.    

Ock

Küçük Mimarlarımız ve onların kocaman emekleri,

Değerli davetlilerimiz ve onların desteği,

Hepsi bizim için çok kıymetli.

Belki de yıllar sonra bu küçük küçük mimarlardan kocaman, dayanıklı, güvenilir binalar inşa edecekler vardır. 

 Öğrencilerimize bu fırsatı verdiği için, geri dönüştürülecek malzemelerle yeni şeyler ürettikleri için, öğrencilerimizin hayal dünyalarını zenginleştirdiği için Vesile ÖZMEN Öğretmenimize teşekkür ediyoruz ve tabii ki desteğini eksik etmeyen bütün kadromuza da :)

 

Ock

Konumuz: Hastalıklar

Öğrencilerimiz Speaking Role-Play yapıyorlar. Yani hastalıkları hem yaşayıp hem de muayene oluyorlar. Aynı zamanda dertlerini, hastalıklarını İngilizce olarak anlatıyorlar.

Öğrencilerimiz bu etkinliği hem çok sevdi hem de oynadıkları roller sayesinde ingilizce kelime hazneleri genişledi.

Öğrencilerimize doktor olma şansını tanıdığı ve bu mesleğin ne kadar güzel bir meslek olduğunu farkettirdiği için Hatice SÜSLÜ Öğretmenimize teşekkür ediyoruz.

Ve değerli öğrencilerimize rollerini bu kadar ciddiye aldıkları için de teşekkür ediyor ve bundan sonraki görevlerinde de aynı hassasiyeti göstermelerini temenni ediyoruz.

Ock

7/A Sınıfı bugün kültürel değerlerimizden bir tanesi olan Ebru Sanatı ile tanıştı. 

Ebru Sanatı, yoğun hale getirilmiş suyun üzerine özel olarak hazırlanmış boyalar aracılığıyla meydana getirilen desenlerin, kağıt üzerine nakledilmesi neticesinde yapılan bir süsleme sanatıdır. 

Günümüzde tanınan ebru eserleri ilk defa Orta Asya ve Osmanlı toprakları üzerinde ortaya çıkmıştır. Osmanlı döneminde zamanın önemli iş kollarından bir tanesidir.

Türkiye´nin ilk özel Nöropsikiyatri Hastanesi olan NPİSTANBUL yatan hastalarına psikolog ebruzen Ayda AKTAY ile ebru yaptırıyor. Ve hastalardaki  değişimleri gözlemliyor.

"Günlük ruh haline göre hastanın önce renkleri değişiyor, sonra çalışma şekli... Hasta sıkıntılıysa renk seçimi uyumsuz olabiliyor örneğin. Huzurlu ve sakin ise o gün ki durumu bu defa renkler ahenk içinde oluyor." diyor Ayda AKTAY.

Ayda AKTAY Hanımın cümlelerini düzenleyerek ebru sanatının insanlardaki faydalarını aktarıyorum;

Ebru sanatı için sabır ve titizlik gerekiyor. Sabretmek erdemi ile karşılaşmamızı sağlıyor.

İnsanların iç dünyalarını yansıtmalarını sağlıyor.

Ebru sanatı insanı sakinleştiriyor, sıkıntı, stresine ara vermesini sağlıyor.

İnsan damlaların düşeceği yeri, büyüklüklerini kontrol edemeyeceklerini görüyor. Kontrolün yüzde yüz ebru yapanda olmadığını, ebruda  kişinin iradesini aşan külli iradenin olduğunu görüyorlar. Bu mükemmelliyetçi ve takıntılı kişilerin her şeyi kontrol edemeyeceklerini  idrak etmelerini  sağlıyor.

İnsanlar ebru yapmaya yoğunlaştıklarında,  "ân´ı yaşama" nın önemini, yaptıkları iş ne olursa olsun; yemek yapmak, el işi, resim vb. tamamen dikkatlerini verdiklerinde geçmişin sıkıntılarından, geleceğin kaygılarından uzaklaşacaklarını fark ediyorlar.

Vb. faydaları bulunmaktadır Ebru Sanatının. 

Öğrencilerimize geçmişin izlerini hatırlattıkları için Sevda ÖZDEMİR TOPAL ve Hilmi TOPAL Öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

 

Ock

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koordinatörlüğünde Sıfır Atık Projesi başlatılmıştı. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda hem de Cumhurbaşkanlığı Külliye ’sinde uygulamaya geçilmiş ve tüm Türkiye´ye yayılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Okul olarak öğrencilerimizde farkındalık oluşması, insanımızın bilinçlenmesi, ülkemizin gelişmesi açısından biz de bu projede varız dedik.

Daha bilinçli bir nesil için bir adım daha atıyoruz ve atıkları sıfıra indirmek istiyoruz.

Desteğiniz bizim için kıymetli.

Herkes elinden geldiğince atıkları sıfıra indirmeli.

 

 

 

Ock

8. Sınıflar için her dersten soru seçimi yapılarak panomuzu onlar için düzenledik. Her hafta düzenli olarak LGS tarzı sorularla meşgul olmaları adına güzel bir çalışma oldu.

Öğrencilerimizi azimlerinden ötürü tebrik ediyoruz, bu fikri ortaya atan ve de bu güzel düşünceyi hayata geçiren öğretmenlerimize de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Ock

2 Ocak 2019 Çarşamba günü 5. ve 8. Sınıflarımıza ABİDE Sınavı uygulanacaktır.

Peki ama nedir bu ABİDE Sınavı? 

 

ABİDE ´nin açılımı, "Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi"dir.

ABİDE ´nin amacı farklı soru türleri kullanarak öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine sahip olma durumlarının belirlenmesidir.

 

ABİDE sınavında öğrencilerimiz Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilgiler derslerinden çoktan seçmeli, açık uçlu, doğru-yanlış, kısa cevaplı, tamamlamalı, eşleştirmeli gibi soru türleri ile karşılaşacaktırlar.

Öğrencilerimizin verdikleri cevaplar kontrol edilip, alınan geri bildirimler doğrultusunda eğitim politikalarının ve programlarının gözden geçirilmesini,

Sosyal bilimler alanında ölçüm yapılmasını,

PISA ve TIMSS gibi uluslararası sınavlara uygun tarzdaki sorularla karşılaşmasını sağlayan ilk ulusal beceri sınavıdır.

Aşağıda ABİDE sınavında önceki dönemlerde çıkan sorulara örnekler verilmiştir. Öğrencilerimizin sınav anında soruları dikkatli bir biçimde inceleyip anlaması temennisiyle.

Sınava girecek olan öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

 

Ara

İnsan "HER ŞEYİN ELİNDE" olduğunu bilmeli.

Elimizde olan ne mi?

SAYGI- SEVGİ

EMPATİ

HOŞGÖRÜ

DOĞRULUK

DÜRÜSTLÜK

YARDIMSEVERLİK

SORUMLULUK

ÇALIŞKANLIK

PAYLAŞMAK

ARKADAŞLIK

SABIR

ADALET

Ve daha fazlası

Asıl sahip olmamız gereken değerlerin ne kadar anlamlı, insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz ve tabii bu değerlerin hepsinin elimizde olduğunu da. Okul olarak bunu unutmamamız için yeni duvarımız buna güzel bir vesiledir. 

Fikri ortaya atan Burak HASANÇEBİ Öğretmenimize, yapımında emeği yadsınamaz boyutta olan Vesile ÖZMEN ve Miraç Muhammet BABAYİĞİT Öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. 

Okulumuza renk katıyorsunuz ÖĞRETMENİM :) 

Yeni duvarımız vesilesiyle elimizde olanların farkına varıp gereğini yapanlardan olabilmek dileğiyle.

 

Ara

Görsel Sanatlar Kulübümüzde öğrencilerimiz perspektif, mandala, objelerin çizimi gibi çalışmalar yaparak kendi el becerilerini geliştiriyorlar. 

Öğrencilerimizin resme karşı ilgilerini arttırdığı için Kemal KARA Öğretmenimize teşekkür ediyoruz.

Ara

NEDİR MANDALA?

Sankritçe kökenli bir kelime olan, enerji ve öz anlamına gelen manda ile kap anlamını taşıyan la kelimelerinin birleşiminden elde ediliyor mandala.

Şekillerin belirli bir düzene boyanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle kare ve daire şeklinde olan mandala; her şeyin mistik bir merkezi olduğu felsefesine dayanıyor.

Ruhsal dinliği, içsel huzuru ve sükuneti dengelemek amacıyla çizilen ve boyanan mandalalar; rahatlatıcı etkisi ile de biliniyor.

  • Mandala; kendimizi ifade etmemize ve kendi iç dünyamızı dışarıya yansıtmamıza yardımcı oluyor.

 

  • İçimizdeki karmaşayı susturmamızı sağlayan mandala sanatı; zihnimizi ve bedenimizi sakinleştiriyor, farkındalığımızı arttırıyor.

 

  • Mandala sanatı bütüne ulaşma yolunda parçaların ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

 

  • Bizlere sabırlı olmayı, güzellikleri görebilmek için sonuca ulaşmanın gerekliliklerini öğretiyor.

 

  • Bilinçaltımıza yerleşmiş duygu ve düşüncelerimizi de açığa çıkaran mandala sanatı; kendimizi dinlemememizi ve tanımamızı kolaylaştırırken, evrendeki bütünlüğü de görmemize aracılık ediyor.

Öğrencilerimizin mandaladan yararlanıp kendilerini geliştirmelerine fırsat verdiği için  Vesile ÖZMEN Öğretmenimize teşekkür ediyoruz.

5/B Sınıfından İrem AKSOY ve Huri KESKİN Öğrencilerimize rengarenk kalplerindeki rengarenk çiçekleri bizlerle paylaştıkları için de ayrıca onlara da teşekkür ediyoruz.

Ara

Sarıkamış Şehitleri Hikayesi

Yıl 1914…Yer Sarıkamış…

Sarıkamış‘ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars’ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü.

Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars‘ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış’ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey “Sarıkamış” adlı kitabında şöyle anlatıyor:

“Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik”.

Ara

6/A sınıfı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kapsamında olan Camiyi Tanıyalım ünitesini yerinde yaşayarak, görerek öğrenmeleri için Yağmur AKINCI Öğretmenimiz onları Çankaya Beldesi Merkez Camiine götürdü. 

Camii imamı öğrencilerimize çikolata ve dergi dağıtarak kalplerine dokundu.

Hem verdiği bilgilerden hem de gösterdiği güleryüzlülüğünden ötürü Cami imamımıza hem de vesile olan Yağmur AKINCI Öğretmenimize teşekkür ediyoruz. 

Ara

Hepimiz kendi renklerimizle varız.

Ve

EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK, ADALET, SAYGI, SEVGİ, HOŞGÖRÜ, BARIŞ,... hakkımız.

Panoyu hazırlayan, haklarımızı bizlere hatırlatan Cannur BAKIRTAŞ ve Sevda ÖZDEMİR TOPAL Öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Ara

Öğrencilerimizle birlikte geçirdiğimiz vakitler sadece anılarda kalmasın dedik ve panomuzda da bu resimlere yer verdik.

Panoyu düzenleyen Vesile ÖZMEN Öğretmenimize teşekkür ediyoruz panoya her baktığımızda bu güzel anılarımızı gözlerimizin önüne serdiği için :)